Edukacja

Z pasji do edukacji

„Babka od histy” powstała w kwietniu 2018 roku, jako fanpage na Facebooku. Chciałam dzielić się swoimi przemyśleniami na temat edukacji, dobrymi praktykami, pokazywać życie nauczycielki. Przez ten czas w edukacyjnym świecie wiele się wydarzyło, a moja wizja działania w internecie (i nie tylko) ewoluowała.

Nazywam się Agnieszka Jankowiak-Maik, jestem nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie, aktywistką edukacyjną, inicjatorką i współorganizatorką licznych akcji społecznych (takich jak „Powtórka w parku”, „Łańcuchy światła z Wykrzyknikiem”, „Narada Obywatelska o Edukacji”, #Czarnekchallenge, „Debata w teatrze”). Pracuję społecznie w think tankach edukacyjnych (m.in. Sieć Organizacji Społecznych i Instytut Strategie 2050), promuję społeczeństwo obywatelskie i edukację obywatelską, herstorię, czyli kobiecą stronę historii i nowoczesną edukację.

Marzę o szkole przyjaznej i kreatywnej, wspierającej indywidualny rozwój uczennic i uczniów. Wierzę, że szkoła to ludzie, którzy są ważniejsi niż system. Chcę szkoły bez przemocy, testów i bezmyślnego wkuwania. Wierzę w moc kompetencji i umiejętności, nienawidzę reżimu i pruskiego drylu.

Jestem laureatką XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Pod koniec 2021 roku znalazłam się na liście „50 Śmiałych” Wysokich Obcasów za sprzeciw wobec absurdalnych pomysłów Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Prowadzę szkolenia i webinary, występuję na konferencjach branżowych, tworzę #LivePełenWiedzy na Instagramie. Byłam prelegentką w czasie Festiwalu Malta, Igrzysk Wolności, konferencji „Zmiana edukacji”, Influencers Live Wrocław, współtworzyłam warsztaty na Pol`n`n`rock Festiwal. Jestem tutorką i trenerką Odysei Umysłu.

Pochłaniam ogromne ilości książek i chętnie je recenzuję. Szczególnie interesują mnie te, związane z herstorią i szeroko rozumianą edukacją obywatelską. Jestem publicystką, pracowałam również jako redaktorka naczelna portali Ciekawostki historyczne i Twoja Historia. Przeprowadziłam kilka wywiadów o książkach i edukacji. Rozmawiałam m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, dziennikarką edukacyjną Justyną Suchecką, Nauczycielem Roku 2018 Przemkiem Staroniem, pisarzem Ryszardem Ćwirlejem, graficzką Martą Frej, pisarką Joanną Jax, pisarzem i historykiem Ryszardem Kalinowskim.

Wszędzie mnie pełno, wierzę bowiem, że EDUKACJA JEST NAJWAŻNIEJSZA, dlatego zapraszam Cię do mojego świata tutaj, na blogu. Znajdziesz w nim dobre praktyki, komentarze dotyczące polskiej edukacji, biblioteczkę herstoryczną i obywatelską i wiele innych treści.

Dziękuję, że jesteś!