Edukacja

Prezenty dla dziecka, które interesuje się historią

„Co kupić dziecku, które interesuje się historią?”, „Jak rozwijać pasję do historii u dzieci?” – te pytania najczęściej pojawiają się w moich prywatnych wiadomościach. Do wyboru mamy gry historyczne, książki i gadżety, więc jest w czym wybierać. Oto ciekawe prezenty dla dziecka, które lubi historię.

Wpis podzieliłam na kilka kategorii, aby było bardziej czytelnie.

Gry historyczne dla dzieci

  1. 7 cudów świata, strategiczna gra planszowa 7+, wyd. Rebel

Bardzo wciągająca gra strategiczna o rozwoju cywilizacji, bardzo przyjemna pod kątem mechaniki. Wymaga główkowania, poszukiwania najlepszych strategii budowy cywilizacji, nie nudzi się.

Jest świetnie wydana, ma wiele rozszerzeń. Nie wymaga wiedzy historycznej, ale może być świetnym pretekstem do poszukiwania informacji o wylosowanym przez nas miejscu. Ja korzystałam z niej na lekcji w celu rozpoznawania zabytków i tworzenia wokół nich map myśli o konkretnej cywilizacji.

2. W poszukiwaniu złotego runa, gra planszowa 8+, wyd. Hipocampus

Świetna gra przygodowa z efektownymi pionkami w formie historycznych jednostek żaglowych 3D. Fabuła jest fikcyjna, ale w czasie rozgrywki odpowiadamy na szereg pytań dotyczących historii wielkich odkryć geograficznych i geografii fizycznej.

Rozgrywka jest dość czasochłonna, ale wciągająca i ma ogromny walor edukacyjny.

3. „Bogowie Olimpu” i „Dziewięć światów”, gry karciane 8+, wyd. Zielona Sowa

Przyjemne gry karciane w dobrej cenie. Mają formę quizu, dzięki czemu utrwalają wiedzę związaną z mitologią.

Bogowie Olimpu wydaje się łatwiejsza, ze względu na silną obecność tematów w edukacji szkolnej, Dziewięć światów będzie bardziej zaskakująca, bo w zasadzie temat nie jest zbyt obecny w podstawie programowej. Podoba mi się również dlatego, że gramy przeciwko grze i wspólnie ratujemy tytułowe dziewięć światów. A jak wiadomo kooperacja to jedna z kompetencji przyszłości!

Obie gry są dość proste pod kątem mechaniki i mają duże walory edukacyjne. W przypadku „Dziewięciu światów” warto wcześniej poznać przykładowe mity.

Książki historyczne dla dzieci

  1. Wojny, Mury, Rewolucje, Boguś Janiszewski, Max Skorwider, wyd. Albus

Seria „picture booków” albo inaczej opowieści graficznych autorstwa Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera w prosty i przekrojowy sposób opowiada o trudnych, złożonych i niezwykle ważnych zagadnieniach z historii świata.

Genialnie zilustrowane, mądrze napisane, bardzo wartościowe merytorycznie. Dają niestandardowe spojrzenie na naszą przeszłość i zmuszają do refleksji. Nie tylko dzieci.

Wszystkie zawierają oczywiście wybrane zagadnienia i zachęcają do dalszego zgłębiania historii i traktują temat naprawdę niestandardowo. Są doskonałym pretekstem do rozmowy.

2. Seria „Myśli, które zmieniły świat”, 9+, wydawnictwo Znak Emotikon

Świetna seria dotycząca historii filozofii i wielkich idei. Pięknie wydane (uwaga – mają bardzo duży, nietypowy format) i bardzo bogate w treść. Napisane prostym językiem przybliżają mniej znane zagadnienia a biografie znanych myślicieli uzupełniają o wiele nieznanych ciekawostek z ich życia.

Co dla mnie niezwykle ważne w tomie poświęconym niezwykłym filozofom uwzględniono wkład kobiet w myśl filozoficzną. A to nie zdarza się często.

O serii rozmawiałyśmy z Justyną Suchecką TUTAJ.

3. 321 fascynujących faktów historycznych, Mathilda Masters, wyd. Nasza Księgarnia

Ta pełna niezwykłych ciekawostek z historii świata, bardzo przystępnie napisana książka to świetny wstęp do nauki historii. Jest świetna merytorycznie, dowcipna i ciekawie zilustrowana. Jestem pewna, że zaskoczy nawet największych młodych fascynatów i fascynatki historii. I zawiera niezłą równowagę pod kątem opowieści o mężczyznach i kobietach!

Polecam zresztą całą tę ciekawostkową serię.

4. Seria Horrrendalna historia, wyd. Harperkids

Strasznie śmieszna, bardzo ciekawa i bardzo rozbudowana seria o historii Polski. Zawiera wiele ułatwień w zapamiętywaniu faktów – osie czasowe, wytłumaczone pojęcia, quizy itp.

Jest świetnie zilustrowana, napisana bardzo lekko, pełna ciekawostek i smaczków. Bawi i uczy.

Zabawki i gadżety historyczne

  1. Playmobil, figurki z serii historycznej, 4+

Figurki i całe zestawy nawiązujące do historii i mitologii. Można znaleźć wojowników Wikingów, egipską rodzinę czy gladiatorów, ale i całe zestawy jak bastion wikingów, okręt Argonautów, wieżę więzienną czy cały… Olimp. Warto przejrzeć całą zakładkę „Historia” w sklepie.

Bardzo fajne zestawy w niezłych cenach. I często są promocje.

2. Lego, zestawy inspirowane historią

To już większy wydatek, ale wyglądają imponująco. W propozycjach od Lego znajdziemy średniowieczny zamek, Taj Mahal, piramidy egipskie i wiele, wiele innych. Lego uczy kreatywności, cierpliwości, współpracy a jeśli wybieramy zestaw inspirowany historią mamy świetny pretekst do nauki.

Te zestawy ucieszą też duże dzieci (np. mnie). Niestety cena jest bardzo wysoka. Można więc polować na pojedyncze figurki lub budować z klasycznych klocków historyczne budowle!

3. Puzzle obserwacyjne, Mity greckie, 9+, Czuczu

Puzzli z motywami historycznymi znajdziemy całkiem sporo. Warto je dobrać pod kątem ulubionych tematów dziecka. Ja wybrałam do pokazania puzzle dla nieco starszych dzieci. To bardzo ciekawa wizja greckiej mitologii.

Po ułożeniu warto przypomnieć sobie ulubione wątki, kompetencje poszczególnych bogiń i bogów. Zestaw zawiera też plakat edukacyjny.

A jakie są Wasze pomysły na prezenty dla dzieci, które interesuje się historią?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *