Edukacja

Komiks w szkole

Komiksy, zwane też powieściami graficznymi to domena popkultury. Czy jest więc dla nich miejsce na lekcjach? Oczywiście! Oto kilka sposobów na pracę z komiksem na lekcji.

Kultura popularna jest częścią kultury a ponadto uwielbia ją wielu młodych ludzi. I nie ma co się denerwować (a tym bardziej krytykować!), tylko zastanowić się z czego ta sympatia wynika i spróbować wykorzystać ją na lekcjach.

Zalety pracy z komiksem

Komiks powszechnie kojarzony jest z przyjemnością i zabawą. Już od dawna wiemy, że nasz mózg świetnie pracuje w pozytywnej atmosferze a nauka poprzez zabawę jest jedną z najskuteczniejszych. Praca z komiksem może pozytywnie wpływać na relacje (zarówno pomiędzy uczennicami i uczniami a także młodych ludzi z nauczycielkami i nauczycielami). W sprytny i nienachalny sposób możemy przemycić mnóstwo wiedzy, a nasi podopieczni i podopieczne nawet nie zauważą, że właśnie intensywnie się uczą.

Tworząc komiksy rozwijamy kompetencje kluczowe (takie jak porozumiewanie się w języku ojczystym lub obcym, informatyczne, jeśli pracujemy na narzędziach TiK, kompetencje społeczne, jeśli pracujemy w grupach, czy świadomość i ekspresję kulturalną) oraz tzw. kompetencje przyszłości/kompetencje 4K, takie jak kreatywność, komunikacja czy kooperacja.

Znając komiksowe bohaterki i bohaterów, które lubi młodzież budujemy też ciekawą, wielopokoleniową więź i pokazujemy, że interesuje nas świat młodego człowieka.

Jak widać zalet jest mnóstwo!

Jak pracować z komiksem?

Pomysłów na pracę z komiksem jest naprawdę wiele. Można zacząć od wprowadzania elementów komiksowych do prezentacji czy materiałów, z którymi pracujecie na lekcji. Nawet tak drobny zabieg pozytywnie wpłynie na atmosferę.

Komiksy można czytać jako uzupełnienie lektur lub znanych, klasycznych tekstów. Takim przykładem może być „Antygona” wydana w serii Świat Mitów (niedługo przygotuję wpis z listą takich komiksów).

Stworzenie komiksu może być zasadniczym ćwiczeniem, jakie uczennice i uczniowie będą wykonywać na lekcji. Ten pomysł świetnie sprawdzi się np. na lekcjach powtórzeniowych. Takie zadanie uczy spojrzenia syntetycznego na dane zagadnienie, pomaga streszczać i selekcjonować informacje, wszak forma komiksu ma dość ograniczoną warstwę tekstową. W mojej szkole również dobrze sprawdzały się konkursy na komiks, np. przy okazji Święta Niepodległości. Komiksy można tworzyć o ulubionych bohaterach i bohaterkach literackich, postaciach historycznych, wyobrażam sobie również takie ćwiczenia na przedmiotach ścisłych!

Krótkie scenki komiksowe idealnie sprawdzą się na lekcjach języków obcych – pozwalają wówczas ćwiczyć słówka i dialogi.

Narzędzia do tworzenia komiksów

Najbardziej chyba popularnym i znanym narzędziem do tworzenia wszelkich grafik jest aplikacja Canva. Pozwala na tworzenie komiksów od podstaw, ale ma też bardzo dużo gotowych szablonów, z których można skorzystać. Warto pamiętać, że Canva w wersji profesjonalnej jest dostępna dla nauczycielek i nauczycieli. Wystarczy zarejestrować się na adres w domenie edu.pl lub potwierdzić mailowo miejsce pracy. Aby tworzyć w Canvie nie trzeba mieć żadnych specjalnych zdolności plastycznych!

Bardzo prostą i intuicyjną aplikacją jest Lywi.com, którą poznałam dzięki wspaniałej Marcie Florkiewicz-Borkowskiej, czyli Pani Flo-Bo! Można za jej pomocą tworzyć krótkie scenki, ma całkiem bogatą bazę ilustracji, ale bez problemu można wgrać własne.

Komiks można oczywiście narysować w wersji tradycyjnej, albo skorzystać z wydzieranek. Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Zdarza Wam się pracować z komiksem na lekcjach?

2 komentarze

  • RSS Wiadomości

    Czytając artykuły tego bloga, odczuwam, jakbym przechodził przez labirynt myśli, gdzie każdy zakręt to nowa perspektywa, a autor jest jak przewodnik, który kieruje mnie ku odkryciom.

  • AGD

    Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *