Patronat

Irena. Patronat Babki od histy

Dramat muzyczny „Irena” Teatru Muzycznego w Poznaniu został objęty patronatem Babki od histy. To niezwykle poruszająca opowieść o wybitnej kobiecie i sieci ludzi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali żydowskie dzieci z warszawskiego getta.

Materiały prasowe:

 27 sierpnia 2022 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbyła się polska prapremiera spektaklu muzycznego Irena, poświęconego Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, Irenie Sendlerowej. To opowieść o bohaterstwie i ogromnej odwadze, o heroicznej walce i niegasnącej nadziei. To hołd oddany historii i tej oraz tym, dzięki którym niemożliwe stało się możliwe. Oficjalne ogłoszenie premiery przez Teatr zaplanowane zostało na dzień jej 112 urodzin, które przypadają 15 lutego 2022 roku.

Nad spektaklem pracuje grono znakomitych twórców i realizatorów.

Fot: Dawid Stube

Libretto napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner. Muzykę skomponował Włodek Pawlik, jedyny polski laureat nagrody Grammy, autorem piosenek jest Mark Campbell, laureat nagród Pulitzera i Grammy. Libretto przetłumaczyli Piotr Piwowarczyk i Lesław Haliński, (również tłumaczenie tekstów piosenek). Reżyserem spektaklu jest Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Tańca i Telewizji UCLA, za choreografię odpowiada Dana Solimando, mająca na swoim koncie współprace przy broadwayowskich produkcjach. Kierownikiem muzycznym jest Łukasz Pawlik, który podjął się także aranżacji. Scenografię spektaklu tworzy Damian Styrna, kostiumy zaś Anna Chadaj. Kierownictwo wokalne objęła Katarzyna Rościńska, światła reżyseruje Tadeusz Trylski, projekcje Eliasz Styrna. Reżyserią dźwięku zajmie się Tomasz Zajma.

Zachęcamy do obejrzenia materiału video, przygotowanego podczas wizyty realizatorów spektaklu w Polsce. Znajdują się w nim nie tylko wypowiedzi realizatorów, ale i opowieść o tym, dlaczego zdecydowaliśmy się podjąć wyzwanie realizacji tej produkcji.

Link: https://youtu.be/Av9l7eIc0lQ

Fot: Dawid Stube

Moje refleksje po pokazie przedpremierowym

Spektakl „Irena” w Teatr Muzyczny w Poznaniu bardzo mnie poruszył. Od dwóch dni wracają do mnie jego fragmenty, obrazy, emocje… Ten dramat muzyczny, który wwierca się w nasze głowy i serca. Opowieść o Irenie Sendlerowej i całej grupie niezwykle odważnych i dobrych ludzi, którzy nie zgadzali się na zło powinien zobaczyć naprawdę każdy.

Fot: Dawid Stube

Byłam bardzo ciekawa, jaki będzie ostateczny efekt pracy nad biografią tej niezwykłej kobiety i naprawdę jestem zachwycona. Porywająca muzyka, genialne kostiumy, gra kontrastami pomiędzy niezwykle trudnym tematem wojny a dziecięcymi rysunkami i animacjami i przede wszystkim pełna emocji gra aktorska (również cudownych dzieci, bez których nie byłoby tej sztuki!) – tu naprawdę wszystko się zgadza. Nie raz przygryzałam usta, żeby nie płakać, bo wiem, że jakbym zaczęła, to pewnie nie skończyłabym do końca.

Pewne historie są uniwersalne. Niestety dziś, w realiach wojny w Ukrainie tym bardziej. Ten spektakl warto zobaczyć również po to, żeby nie było w nas zgody na zataczającą koło historię.

Dziękuję, że mogłam zostać patronką ten wyjątkowej premiery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *