Biblioteczka

Herstoryczny starter pack – 5 książek idealnych na Dzień Kobiet

Herstoria, czyli historia opisywana z kobiecej, feministycznej perspektywy staje się wreszcie coraz bardziej popularna. Jak zacząć zgłębiać kobiecą historię? Najlepiej od książek, w których znajdziemy wybór ciekawych i różnorodnych bohaterek. Oto top 5 książek dla początkujących badaczek i badaczy.

Jestem fanką literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zazwyczaj takie książki są pięknie wydane, świetnie zilustrowane i bardzo dobrze tłumaczą nawet najtrudniejsze rzeczy. Nie będzie więc zaskoczeniem, jeśli zacznę od kilku pozycji z tej właśnie półki.

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” – seria

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to już kultowy cykl. Seria doczekała się w Polsce czterech tomów, w tym ostatnio „100 historii niezwykłych Polek” Sylwii Chutnik. Absolutnie nie dziwi mnie jej popularność – w pięknej i przystępnej formie do tej pory przybliżono już czterysta wyjątkowych opowieści o kobietach, reprezentujących każdą sferę życia. Poznajemy więc naukowczynie, badaczki, sportsmenki, aktywistki, artystki, działaczki społeczne i wiele, wiele innych. W polskiej edycji pojawiają się również kobiety żyjące i działające współcześnie, które inspirują i stają się wspaniałymi wzorami.

Na szczególną uwagę zasługuje też tom „100 historii imigrantek, które zmieniły świat”. Właśnie dziś warto przypominać, że historie ludzi bywają pogmatwane i trudne, a świat jest różnorodny i wielokulturowy.

Na końcu każdego tomu znajdziecie też miejsce na Waszą „herstorię”.

Z radością daję też znać, że o polskiej edycji „Buntowniczek” będę miała okazję porozmawiać z Sylwią Chutnik już 12 marca na Poznańskich Targach Książki o godz. 13.15.

„Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice”, Joanna Kończak, ilustracje Karolina Matyjaszkowicz

Bohaterki, które pojawiły się w książce „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” łączy jedno – nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. W książce znajdziecie 35 opowieści o odważnych i zdeterminowanych kobietach, ale i zwiększycie swoją wiedzę o świecie. Każdy biogram opatrzony jest bowiem niezwykle ciekawym komentarzem.

Jeśli ciekawi Was jak doszło do wynalezienia WIFI, jaki wpływ miały kobiety na loty w kosmos, albo jak wyglądała ich walka o prawa wyborcze, to na pewno się nie zawiedziecie. No i te ilustracje…

„Kobiety i nauka. One zmieniły świat”, Rachel Ignotofsky

Ta książka to idealna odpowiedź zawsze wtedy, gdy ktoś próbuje Wam wmówić, że nauki ścisłe są zarezerwowane dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Hypatia, Maria Sybilla Merian, Wang Zhenyi, Lise Meitner, Lillian Gilbreth, Emmy Noether to tylko niektóre bohaterki, które pokazują, że nauka nie ma płci.

To kolejna świetnie zilustrowana książka, pełna ciekawostek i pokazująca, że kobiety nieźle namieszały w historii.

Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich, Anna Kowalczyk, ilustracje Marta Frej

„Brakująca połowa dziejów” też stała się już pozycją kultową. Anna Kowalczyk wykonała tytaniczną pracę i prześledziła losy kobiet zamieszkujących tereny ziem polskich od czasów najdawniejszych (serio! Zbadała nawet pozycję kobiety w pradziejach!) do współczesności. W przeciwieństwie do wcześniejszych pozycji nie jest to już album i wymaga od czytelniczek i czytelników nieco wysiłku. Ale warto!

Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy, a postaci kobiece nie występują w niej jedynie jako „ciekawostki” czy „michałki”. Anna Kowalczyk udowadnia, że kobiecą historię warto zgłębiać nie tylko dla tych wybitnych jednostek, ale też (a może przede wszystkim?) dla tysięcy bezimiennych i zapomnianych. Tych, którym odmawiano praw, nie pozwalano się kształcić, wymazywano z historii.

33 wielkie władczynie Europy, Pomocnik Historyczny Polityki

Na koniec delikatne oszustwo, ale mam nadzieję, że mi wybaczycie! „33 wielkie władczynie Europy” do prasa, ale idealnie nadaje się na start. Jestem wielką fanką Pomocników historycznych i często je polecam, no i ten numer to czyste złoto!

Lektura uzmysłowi Wam głęboką niesprawiedliwość dziejową – nawet królowe, cesarzowe i księżne opisywane były głównie przez pryzmat ilości urodzonych dzieci. A ich życiorysy były naprawdę fascynujące. Dowiecie się więc jakie były koszty znalezienia się w „męskim” świecie polityki i władzy, poznacie charakter zdeterminowanych władczyń i po prostu lepiej zrozumiecie historię.

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd zainspiruje Was do zgłębiania historii kobiet. Przywracanie ich pamięci ma bowiem ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania tu i teraz. A jeśli ciekawi Was ten temat, to odsyłam do #LivePełenWiedzy na IG „Wzmacnianie dziewczynek: starter pack”, który poprowadziłam wraz z moją siostrą prowadzącą bloga Wiedźma od wiedzy.

Na koniec polecam Wam bardzo serdecznie przegląd książek feministycznych, który nagrałam dwa lata temu we współpracy z Wydawnictwem Poznańskim i wspaniałą tłumaczką Pauliną Surniak. Ta lista jest zawsze aktualna!

Jakie książki polecacie by zainteresować się historią kobiet?

*Niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Jeśli zdecydujesz się na zakup książki przy użyciu takiego linka trafia do mnie niewielka prowizja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *